سقف وافل


سقف وافل چیست؟

سقف های مشبک که به صورت قابلمه ای هستند، نوعی از سقف است که به منظور پوشاندن بخش های عمده ای از سقف که بار کمتری به آن اعمال میشود اجرا می گردد.

نمونه سقف وافل بعد از اجرا

نمونه سقف وافل بعد از اجرا

روش کار سقف وافل

روش کار سقف وافل همانند دال دوطرفه است. و ماهیت آن  مصالح ساختمان سازی است که در ساختمان‌های امروزی استفاده می شود. دال‌ افقی معمولاً ضخامت هایی بین ۵ تا ۱۰ سانتی متر دارند.
کاربرد دال در سقف های ساختمان های امروزی به چشم می خورد.
دال های نازک به عنوان سنگ فرش کاربرد دارند. از مزایای سقف وافل که مانند دال دو طرفه عمل می کند می توان به هزینه اجرای پائین آن اشاره کرد.
یکی از مزایای این سیستم این است که به اتصال میلگردهای تقویتی و به تیرها و حتی خود میلگرد نیازی نیست.بنابراین صرفه جویی در وقت کاربرد عمده آن است.

تکنولوژی جدید سقف وافل

پای فناوری های نوین به ساختمان سازی هم باز شده است. با به کارگیری فناوری جدید هم سرعت کار و هم کیفیت اجرا بسیار بالا رفته و در کنار آن هزینه ها بسیار کاهش یافته است.
سقف وافل با استفاده کردن از  بلوک های مکعبی جدیدترین نوع ابزار ساختمانی برای ساخت سنتی و مصالح شناخته شده است.
سقف وافل بهترین و مناسب تربن راه حل برای ساختمان های مسکونی، آپارتمان ها، ساختمان های ادارات، پارکینگ های چند طبقه و سایر مکان ها با دهانه بسیار بلند مورد استفاده قرار می گیرد.
سیستم سقف وافل حاصل چندین سال تحقیق و بررسی نیازها و ملزومات ساختمان سازی و تجزیه و تحلیل سیستم سقف های سنتی است. این سیستم آیین نامه های ساختمان را در نظر گرفته است و بعد از آن  پا به تولید و ساخت و ساز ساختمان ها گذاشته است.

قالب وافل

 

 آشنایی با سقف وافل

  معرفی

سیستم سقف وافل با توجه به برطرف کردن نیاز های صنعت ساختمان سازی و همچنین آیین نامه های موجود در این صنعت وارد عرصه ساخت و ساز شده است.
سقف وافل نوعی سقف دال محسوب می شود. که برای زیر سازی آن به جای قالب های مسطح و صاف که دال تخت می دهند از قالب هایی که اصطلاحا به آن ها قالب های قابمله ای شکل یا قالب های مستطیلی می گویند، استفاده می کنند. این دو فرم قالب را بعد از بتن ریزی از زیر سقف بیرون می آوریم که تیرچه هایی را تشکیل می دهند. به این نوع سقف ها، سقف مجوف شبکه ای یا قابلمه ای یا وافل می گویند.
بسته به این که قالب ها مستطیلی شکل یا مربعی شکل باشند در سقف تشکیل تیرچه های یک طرفه یعنی باربری در یک جهت که برای قالب های مستطیلی شکل هستند و تشکیل تیرچه های دو طرفه یا باربری در دو طرف(در ۲ امتداد) که برای قالب های مربعی شکل هستند، تشکیل می شود. به ترتیب به این سقف ها وافل یک طرفه و وافل دو طرفه می گویند.

مزیت های سقف وافل یک طرفه نسبت به سقف تیرچه بلوک:

 • زیبایی و یک پارچگی سقف بعد از اتمام پروژه
 • صرفه جویی در مصالح ساختمانی
 • یک پارچگی بتن ریزی بر عکس تیرچه بلوک
 • ارتعاش کمتر و صرفه جویی در میلگرد
 • حل مشکل ارتعاش در سقف وافل

سقف وافل یک طرفه از لحاظ اجرایی فوق العاده تمیز تر از سقف تیرچه بلوک است.

عیوب سقف های تیرچه بلوک

1- ممکن است تیرچه بلوک در کارگاه های ضعیف ساخته شوند، همان طور که گفته شد نظارت بر این تیرچه ها و طرز تهیه آن ها ممکن نخواهد بود.
2- جوشکاری های انجام گرفته بر روی تیرچه بلوک از نظر فنی رد شده است زیرا در میلگرد تنش ایجاد می کند.
3- بتنی که در پاشنه تیرچه استفاده می شود ملات سیمانی است، که مقاومت بتن پاشنه در مقایسه با بتن سقف وافل یکی می باشند.


4-  ویبره زدن تیرچه بلوک ها به دلیل ماندگاری آن ها به درستی صورت نمی گیرد.

5- به دلیل استقامت پایین بلوک ها در زمان اجرای آن ها خطراتی نیرو های اجرایی را تهدید می کند.
6- زمانی که تیرچه را بر روی سقف قرار می دهند سر تیرچه تخریب می شود، به این صورت که میلگرد آن قابل مشاهده خواهد بود. به این معنا که تیرچه در محل تکیه گاه به تیر اصلی متصل نیست. همچنین در زمان بتن ریزی این قسمت خالی می ماند.
7- در هنگام جا زدن تیرچه، آرایش و فاصله خاموت ها از بین می رود و جهت مرتب کردن خاموت ها نیاز به صرف هزینه و زمان است.

8- به دلیل ماهیت بلوک های پلی استایرن و فرو رفتن اسپیسر در آن معمولا میلگرد حرارتی به بلوک می چسبد، که این مورد با حذف میلگرد حرارتی تفاوتی ندارد.


9- به دلیل حرکت بلوک های پلی استایرن حین بتن ریزی معمولا جان تیرچه و یا عرض تای بیم(شناژ مخفی)کمتر از عرض طراحی اجرا می شود.

10- اگر از بلوک های پلی استایرن استفاده کنیم و برش کاری بر روی آن ها باعث ایجاد تکه هایی روی سقف می شود که تمیز کردن محل تیر ها و تیرچه ها سخت و هزینه بر خواهد بود. احتمال این که ذرات فوم به جای بتن داخل تیر ها و تیرچه ها قرار بگیرند، وجود دارد.
11- دفن بلوک در بتن هدر دادن سرمایه ملی و آسیب رساندن به محیط زیست است.

12- این تیرچه ها بسیار آسیب پذیر هستند و جابه جایی، حمل و نقل آن به محل توسط ماشین های کوچک باعث ایجاد هزینه برای کارفرما خواهد شد.
13- بلوک های پلی استایرن قابلیت آتش گرفتن بالایی دارد به اصطلاح به آن آتش پنهان می گویند و هر لحظه امکان شعله ور شدن آن وجود دارد. گاز هایی که از سوختن این بلوک ها متساعد می شوند نیز به مراتب خطرناک خواهند بود.

14- در تیرچه ها از یونولیت هایی استفاده می شود که به مرور زمان دردسر ساز خواهند شد. این یونولیت ها با گذشت زمان تغییر شکل داده و نمی توانند به عنوان بستری مقاوم باشند. لذا آئین نامه اجرای اوليه گچ زير سقف را منوط به ايجاد زيرسازی مکانیکی توسط میلگرد و رابیتس با رعايت فاصله ۵ سانتیمتری از آن ها نموده است. کاهش ارتفاع سقف و زمان بر و هزینه بر بودن زیرسازی با رابیتس و عدم داشتن قابلیت نصب تجهیزات به سقف به دلیل نازکی پوسته ايجاد شده با رابیتس و گچ بر روی سقف را می توان از مشکلات استفاده از بلوک های يونولیتی عنوان کرد.

مشخصات کلی قالب وافل و روش اجرا

این قالب به عنوان یک قالب غیرماندگار سقف محسوب می شود. یعنی پس از بتن ریزی سقف، از بتن جدا شده و امکان استفاده مجدد از قالب در سقف های بعدی یا پروژه های بعدی را دارا است و پس از اتمام عمر مفید آن قابل بازیافت است . با این خصوصیت، تمامی بلوک های سقفی را می توان از ساختمان حذف کرد و این علاوه بر حفظ منابع ملی به استحکام، سبک سازی و ایمنی بیشتر ساختمان در زمان وقوع زلزله کمک خواهد کرد. با توجه به شکل قالب تمامی تیرچه های از پیش ساخته به همراه مشکلات نصب آن ها در سقف حذف خواهد شد و به دلیل اجرای تیرچه درجا از نظر فنی بسیار بهتر و راحت تر اجرا می شود. همچنین به دلیل استحکام قالب هنگام اجرای سقف، نیروهای اجرایی به راحتی می توانند بر روی قالب تردد داشته باشند بدون آن که نگران شکستن قالب یا در رفتن آن از محل باشند و این به امنیت جان کارگران کمک زیادی خواهد کرد.
از خصوصیات دیگر این نوع سقف اجرای آسان آن توسط نیروهای اجرایی است. با توجه به عمده ی ساخت و ساز کشور جهت زیر سازی سقف می توان از وسایل معمول اجرای سقف مثل چهار تراش، قوطی فلزی، لوله داربست و جک های معمول سقف استفاده کرد. اجرای این سقف بسیار مشابه سقف تیرچه بلوک بوده و نیاز به نیروهای تخصصی با آموزش های ویژه ندارد.

هدف اصلی ساخت قالب های وافل

صنعتی سازی اجرای سقف های بتنی، کاهش وزن و هزینه، حفظ محیط زیست، افزایش ایمنی و مقاومت در برابر زلزله و آتش سوزی ، کاهش مصرف سوخت و مواد اولیه ، افزایش عمر سازه ها، کنترل کیفیت اجرا، افزایش سرعت، حذف مرحله ساخت، تولید وحمل هر نوع تیرچه و بلوک.
شکل وابعاد قالب:
قالب سقف از جنس پلاستیک کامپوزیت تهیه شده که بسیار سبک است و سطح صیقلی آن باعث می گردد نمای بتن به صورت ) اکسپوز ) نمایان مورد استفاده قرارگیرد .

جزییات سقف “وافل”

مشخصات فنی قالب های وافل

روشهای زیرسازی سقف:
زیر سازی سقف های وافل تقریبا شبیه به سقف های تیرچه بلوک است و می توان با لوازم معمولی که در کارگاه های ساختمانی وجود دارد از قبیل: چوب و چهار تراش، قوطی فلزی، لوله داربست و لوازم مشابه دیگر برای زیرسازی آن استفاده نمود.

امکان عبور تاسیسات از داخل سقف:
با توجه به شکل سقف (دال مجَوَّف) می توان از فضای موجود در زیر سقف با رعایت مباحث آیین نامه ایی محل هایی برای عبور تاسیسات ایجاد کرد. با عبور تاسیسات از زیر سقف ها در سبک شدن بار مرده و همچنین وزن کف سازی کمک می کند. به علاوه افزایش ارتفاع مفید و تعمیرات راحت تاسیسات در زمان بهره برداری نیز تاثیر می گذارد.

نمای زیر سقف:
نمای زیر سقف کاملا اکسپوز است و می توان از این نما در سقف پارکینگ ها و مشاعات، بدون نیاز به نازک کاری استفاده کرد.

 

سقف وافل

 

مزایای سقف وافل

 • حذف بلوک های پیش ساخته
 • حذف تیرچه های دوبل
 • آسان کردن روش میلگرد گذاری
 • ساپورت قسمت تاسیساتی ساختمان
 • صرفه جویی در هزینه
 • ایمنی ساختمان
 • مطابق آئین نامه ایران هستند

 انواع بلوک ها و تیرچه های از پیش ساخته از داخل سقف وافل حذف می شود.

مزایای قالب وافل پیشبرد عمارت کبیر نسبت به سایر محصولات مشابه: